Results

Latest Results updated every couple of days.

Wednesday 21st August 2019
Minor B Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Nicholas GFC 1-6 5-16 Naomh Fionnbarra/Lannleire Jimmy Pentony Park James Carroll Round 1

Minor B Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Dundalk Gaels 1-8 4-8 Geraldines Dundalk Gaels Jonathan Conlon Round 1
7 30 PM Newtown Blues 1-13 2-20 Dreadnots Newtown Blues Declan Dunne Round 1

LMFM Minor A Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cooley Kickhams 4-6 3-12 St Josephs Fr McEvoy Park Paul Finnegan (Snr) Round 1

LMFM Minor A Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. 1-16 0-8 St Fechins GAA Páirc Mhuire, Ardee Patsy Connolly Round 1

LMFM Minor A Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Roche Emmets GFC 1-10 1-6 Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc de Róiste Kevin Brady Round 1

LMFM Minor A Championship Group 4 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Naomh Mairtin 2-8 1-8 Stabannon/St Kevins Pairc Naomh Mairtin Kevin Levins Round 1

Tuesday 20th August 2019
J2AFC Group 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Naomh Mairtin 0-12 0-1 Mattock Rangers Pairc Naomh Mairtin Tommy Mc Enteggart Round 3

J2AFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Cooley Kickhams 4-10 0-2 Dundalk Gaels Fr McEvoy Park Paul Finnegan (Snr) Round 3

J2AFC Group 3
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Geraldines 2-22 1-10 St Josephs Geraldines Peter Hoey Round 3

J2CFComp
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM O`Raghallaighs 0-0 CONC Na Piarsaigh Gaelic Grounds TBC Round 1

Monday 19th August 2019
Senior Hurling League
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Castleblayney Hurling 1-11 0-4 Mattock Rangers Castleblayney Noel Mullaney Round 5

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM St Kevins/Lann Léire 4-5 9-12 Cooley Kickhams/Cuchulainn Gaels Thomas Brennan Round 3

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM St Patrick’s GFC 0-10 3-12 Hunterstown Rovers GFC Páirc Eamoin Colin Halligan Round 3
7 00 PM O`Raghallaighs 3-6 2-8 Roche Emmets GFC Gaelic Grounds Andrew Lenehan Round 3
7 00 PM O’Connells/Stabannon Parnells 7-5 2-4 Kilkerley Emmets Stabannon Parnells Patsy Connolly Round 3

LMFM U17A Championship Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cooley Kickhams 5-8 5-3 O`Raghallaighs Darver Ted Hayes Semi Final

Saturday 17th August 2019
National U15 Academy- Damien Reid Plate
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
1 00 PM Louth 0-18 2-9 Wicklow Mallow TBC Final

Anchor Tours SFC Knockout
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. 0-9 0-12 Geraldines Páirc Uí Mhuirí, Dunleer Paul Kneel Quarter Final
5 30 PM Naomh Mairtin 4-13 1-15 St Mochtas Páirc Uí Mhuirí, Dunleer Brian Brady Quarter Final

LMFM U14 A Championship Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
2 30 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. 3-7 4-7 Cooley Kickhams/Cuchulainn Gaels Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown Stephen Johnson Final Replay

Friday 16th August 2019
Anchor Tours Senior Football Championship Relegation Play Offs
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 30 PM Dundalk Gaels 0-12 0-9 Sean O Mahonys Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown Cormac Reilly Semi-Finals
7 15 PM O’Connells GFC 1-8 0-13 St Josephs Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown Noel Hand Semi-Finals

Anglo Printers JFC Knockout
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 30 PM Naomh Malachi 0-9 3-6 Na Piarsaigh Clan na Gael, Dundalk Declan Dunne Quarter Final
7 15 PM Glyde Rangers 4-15 0-7 Stabannon Parnells GFC Clan na Gael, Dundalk Paul Finnegan (Snr) Quarter Final

Thursday 15th August 2019
Anchor Tours Senior Hurling Championship
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 30 PM Knockbridge 3-26 2-15 Pearse Óg Darver Mairtin Mc Gann Round 2
7 15 PM St Fechins GAA 2-15 3-12 Naomh Moninne Darver Jim O Rourke Round 2

Wednesday 14th August 2019
J2BFC Group 4
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 15 PM Roche Emmets GFC 0-14 2-3 Oilibhéar Pluincéad Páirc de Róiste Patsy Connolly Round 2
8 00 PM Kilkerley Emmets 1-13 1-7 Sean O Mahonys Páirc Chill Choirle Kevin Brady Round 2

J2CFComp
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Na Piarsaigh 6-9 1-7 O’Connells GFC Pairc An tAthair Ui Dhubhthaigh Paul Finnegan (Snr) Round 2

U16 A Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Kevins/Dreadnots 2-14 5-14 O`Raghallaighs Páirc Chaoimhín Naofa Kevin Levins Round 1

U16 A Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Geraldines 0-13 4-16 Cooley Kickhams Geraldines Declan Dunne Round 1

U16 A Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Glen Emmets 0-6 3-11 Na Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill Cusack Park Tadhg Rooney Round 1

U16 B Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Naomh Fionnbarra/Lannleire 2-23 2-9 St Brides Naomh Fionnbarra/Lannleire Thomas Mulholland Round 1

U16 B Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Roche Emmets GFC 3-17 5-6 Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc de Róiste Paul Drumm Round 1

U16 B Championship Group 4
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Naomh Mairtin 2-8 2-14 Oilibhéar Pluincéad Pairc Naomh Mairtin Andrew Lenehan Round 1

U16 B Championship[ Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Josephs 3-7 2-14 Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Cluskey Park John Crawley Round 1

Tuesday 13th August 2019
Armagh Senior Hurling League Div 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Naomh Moninne 0-16 2-12 Knockbridge TBC Rd 7

J2AFC Group 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Mattock Rangers 1-10 1-10 Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc Máiteoige Declan Dunne Round 2

J2AFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Dundalk Gaels 2-11 0-4 St Brides Dundalk Gaels Colin Halligan Round 2

J2AFC Group 3
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM St Josephs 0-0 CONC Clan na nGael Cluskey Park Ted Hayes Round 2

J2AFC Group 4
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Newtown Blues 0-3 2-9 St Patrick’s GFC Newtown Blues Andrew Lenehan Round 2

J2BFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM St Fechins GAA 0-0 CONC Glen Emmets Páirc Naomh Feichin TBC Round 2

J2CFComp
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St. Kevins 1-8 1-11 O`Raghallaighs Páirc Chaoimhín Naofa Noel Hand Round 2

Anglo Printers JFC Group 4
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Roche Emmets GFC 5-18 2-5 Sean McDermotts Darver Cathal O Brien Round 3

Monday 12th August 2019
J2BFC Group 3
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Oilibhéar Pluincéad 1-4 3-20 Kilkerley Emmets Darver Kevin Carroll Round 1

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Newtown Blues 11-16 0-5 St Kevins/Lann Léire Newtown Blues Stephen Murphy Round 2
7 00 PM St Josephs 11-14 1-5 Glen Emmets Cluskey Park Peter Hoey Round 2
7 00 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. 3-12 0-6 Dundalk Gaels Páirc Mhuire, Ardee Tommy Mc Enteggart Round 2

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Hunterstown Rovers GFC 0-3 0-13 St Fechins GAA Páirc Baile Fiach Stephen Johnson Round 2
7 00 PM Roche Emmets GFC 2-4 1-10 St Patrick’s GFC Páirc de Róiste Patsy Connolly Round 2
7 00 PM Geraldines 2-8 2-8 O`Raghallaighs Geraldines John Crawley Round 2
7 00 PM Naomh Mairtin 5-17 1-9 Kilkerley Emmets Pairc Naomh Mairtin Kevin Levins Round 2
7 00 PM Naomh Fionnbarra 2-5 5-9 O’Connells/Stabannon Parnells John Markey Park Gerard Corrigan Round 2

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Wolfe Tones Football 0-3 6-15 Dreadnots Páirc Dreadnots Anthony Briscoe Round 2
7 00 PM Clan na nGael 6-4 5-1 Sean O Mahonys Pairc Clan na Gael Stephen Yore Round 2
7 00 PM Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns 2-9 3-12 St Mochtas/St Brides Páirc Mac Diarmada Ted Hayes Round 2

LMFM U17A Championship Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
6 30 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. 2-9 0-11 Stabannon/St Kevins Darver Kevin Brady Semi Final

Sunday 11th August 2019
J2BFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 00 AM Dreadnots 1-15 3-9 Naomh Mairtin Páirc Dreadnots Thomas Brennan Round 2

Saturday 10th August 2019
Division 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM St Mochtas 1-11 3-4 Glyde Rangers Páirc Mochta Tommy Mc Enteggart Round 11
7 00 PM Kilkerley Emmets 0-8 3-11 Dundalk Gaels Páirc Chill Choirle Anthony Briscoe Round 11
7 00 PM Hunterstown Rovers GFC 0-6 1-13 St Fechins GAA Páirc Baile Fiach Ted Hayes Round 11
7 00 PM Dundalk Young Irelands 0-12 0-13 St Josephs Pairc Eire Og Thomas Brennan Round 11
7 00 PM St. Kevins 0-4 3-1 Oilibhéar Pluincéad Páirc Chaoimhín Naofa Paul Finnegan (Snr) Round 11
7 00 PM O’Connells GFC 2-11 2-9 Naomh Fionnbarra The Grove Field Stephen Murphy Round 11

Division 3A
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
5 00 PM Naomh Malachi 0-10 1-16 Lann Léire C.P.G. Páirc Naomh Malachi Gerard Corrigan Round 10
5 00 PM Na Piarsaigh 5-7 1-6 Stabannon Parnells GFC Pairc An tAthair Ui Dhubhthaigh Paul Drumm Round 10
5 00 PM Roche Emmets GFC 0-9 1-12 Glen Emmets Páirc de Róiste Paul Kneel Round 10

J2AFC Group 3
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Clan na nGael 0-5 4-13 Geraldines Pairc Clan na Gael Kevin Carroll Round 1

LMFM U14 A Championship Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
2 00 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. 5-7 4-10 Cooley Kickhams/Cuchulainn Gaels Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown Jonathan Conlon Final

LMFM U14B ChampionshipKnockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
12 30 PM Oilibhéar Pluincéad 4-5 6-4 St Patrick’s GFC Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown Ultan Mc Elroy Final

Friday 9th August 2019
Division 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Patrick’s GFC 0-12 0-12 Cooley Kickhams Páirc Eamoin Colm Mc Collough Round 11
7 30 PM Dreadnots 4-12 0-7 St Brides Páirc Dreadnots Desmond Mc Donald Round 11
7 30 PM O`Raghallaighs 4-10 4-14 Newtown Blues Gaelic Grounds Kevin Brady Round 11
7 30 PM Sean O Mahonys 0-9 0-7 Ardee St. Mary’s G.F.C. Point Road Paul Kneel Round 11
7 30 PM Clan na nGael 1-10 5-8 Naomh Mairtin Pairc Clan na Gael Aiden Shevlin Round 11
7 30 PM Mattock Rangers 1-15 1-7 Geraldines Páirc Máiteoige Paul Burke Round 11

Division 3B
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Nicholas GFC 2-4 0-15 John Mitchels Jimmy Pentony Park James Carroll Round 14
7 30 PM Westerns 0-13 0-7 Annaghminnon Rovers Reaghstown Ultan Mc Elroy Round 14
7 30 PM Dowdallshill 1-6 1-11 Sean McDermotts Dowdallshill, Dundalk John Murphy Round 14

Thursday 8th August 2019
Senior Hurling League
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Truagh 0-0 CONC Mattock Rangers Truagh TBC Round 4

Anchor Tours Senior Hurling Championship
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 30 PM Pearse Óg 3-6 4-15 St Fechins GAA Darver Mairtin Mc Gann Round 1
7 15 PM Naomh Moninne 0-16 2-12 Knockbridge Darver Jim O Rourke Round 1

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Sean O Mahonys 5-10 2-3 Wolfe Tones Football Point Road TBC Round 1

Wednesday 7th August 2019
Division 3B
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cuchulainn Gaels 2-9 2-12 Wolfe Tones Football Páirc Naomh Lorcan Peter Hoey Round 14

J2BFC Group 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Naomh Mairtin 2-13 2-11 St Fechins GAA Pairc Naomh Mairtin Kevin Levins Round 1

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Dreadnots 6-15 1-1 St Nicholas GFC Páirc Dreadnots John Murphy Round 1

Drogheda Independent/Argus U16 Division 1A Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cooley Kickhams 6-16 3-8 Glen Emmets Fr McEvoy Park Paul Finnegan (Snr) Semi-Final

Drogheda Independent/Argus U16 Division 2A Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Wolfe Tones Football 3-24 1-7 Mattock Rangers/Hunterstown Rovers Pairc Bhoilfe Toin Patrick Murtagh Semi-Finals
7 30 PM Na Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill 3-16 1-9 St Patrick’s GFC Point Road Patsy Connolly Semi-Finals

Drogheda Independent/Argus U16 Division 2B Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Dundalk Young Irelands/St Mochtas 8-12 4-7 Roche Emmets GFC Pairc Eire Og Ultan Mc Elroy Semi-Final
7 30 PM St Fechins GAA 5-12 0-8 Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc Naomh Feichin Kevin Carroll Semi-Final

Drogheda Independent/Argus U16 League Division 3A Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Naomh Fionnbarra/Lannleire 1-8 5-13 Oilibhéar Pluincéad Darver Stephen Johnson Final

Tuesday 6th August 2019
Armagh Senior Hurling League Div 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Naomh Moninne 3-20 3-7 Craobh Rua Naomh Moninne Michael Loftus Rd 6
7 30 PM Cuchulainn Hurling Club 0-0 CONC Pearse Óg Pearse Og park TBC Rd 6

J2AFC Group 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Naomh Mairtin 1-11 0-4 Ardee St. Mary’s G.F.C. Pairc Naomh Mairtin Patsy Connolly Round 1

J2AFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Brides 0-10 4-7 Cooley Kickhams Páirc an Chuinnigh John Crawley Round 1

J2AFC Group 4
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM St Patrick’s GFC 1-16 5-6 Newtown Blues Páirc Eamoin Peter Hoey Round 1

J2BFC Group 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Glen Emmets 1-9 2-10 Dreadnots Cusack Park Kevin Carroll Round 1

J2BFC Group 3
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Sean O Mahonys 3-13 1-8 Roche Emmets GFC Point Road TBC Round 1

J2CFComp
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM O’Connells GFC 0-8 4-15 St. Kevins The Grove Stephen Murphy Round 1

CTI Business Solutions IFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Oilibhéar Pluincéad 1-5 0-10 Kilkerley Emmets Stabannon Parnells Aiden Shevlin Round 3

Monday 5th August 2019
LMFM U17A Championship Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cooley Kickhams 4-14 1-13 Na Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill Fr McEvoy Park Kevin Brady Quarter Final
7 30 PM Roche Emmets GFC 1-8 4-8 Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc de Róiste Thomas Brennan Quarter Final
7 30 PM Stabannon/St Kevins 4-13 2-9 St Mochtas/St Josephs Páirc Chaoimhín Naofa Kevin Levins Quarter Final
7 30 PM O`Raghallaighs 10-18 2-10 Mattock Rangers/Hunterstown Rovers Gaelic Grounds Cormac Reilly Quarter Final

LMFM U17B Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Wolfe Tones Football 3-9 3-10 St Patrick’s GFC Pairc Bhoilfe Toin John Crawley Semi Final
7 30 PM Glen Emmets 3-9 0-17 Geraldines Cusack Park Declan Dunne Semi Final

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus