Fixtures

For results click the gallery page

Tuesday 20th August 2019
J2AFC Group 1
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Naomh Mairtin — — Mattock Rangers Pairc Naomh Mairtin Tommy Mc Enteggart Round 3

J2AFC Group 2
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Cooley Kickhams — — Dundalk Gaels Fr McEvoy Park Paul Finnegan (Snr) Round 3

J2AFC Group 3
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Geraldines — — St Josephs Geraldines Peter Hoey Round 3

J2CFComp
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM O`Raghallaighs — — Na Piarsaigh Gaelic Grounds Kevin Levins Round 1

U16 Hurling Championship
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Mattock Rangers/St Kevins — — Naomh Moninne Páirc Máiteoige Noel Mullaney Round 2
7 30 PM Knockbridge/Pearse Og — — St Fechins GAA Brian Brady Round 2

Wednesday 21st August 2019
Minor B Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM O`Raghallaighs — — Dundalk Young Irelands Gaelic Grounds Andrew Lenehan Round 1
7 30 PM St Nicholas GFC — — Naomh Fionnbarra/Lannleire Jimmy Pentony Park James Carroll Round 1

Minor B Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Dundalk Gaels — — Geraldines Dundalk Gaels Jonathan Conlon Round 1
7 30 PM Newtown Blues — — Dreadnots Newtown Blues Paul Burke Round 1

LMFM Minor A Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cooley Kickhams — — St Josephs Fr McEvoy Park Paul Finnegan (Snr) Round 1

LMFM Minor A Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. — — St Fechins GAA Páirc Mhuire, Ardee Patsy Connolly Round 1

LMFM Minor A Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Roche Emmets GFC — — Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc de Róiste Kevin Brady Round 1

LMFM Minor A Championship Group 4 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Naomh Mairtin — — Stabannon/St Kevins Pairc Naomh Mairtin Kevin Levins Round 1

Thursday 22nd August 2019
Anchor Tours Senior Hurling Championship
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Knockbridge — — St Fechins GAA Darver Kevin Brady Round 3
8 30 PM Pearse Óg — — Naomh Moninne Darver Jim O Rourke Round 3

Friday 23rd August 2019
Anglo Printers JFC Knockout
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 15 PM Lann Léire C.P.G. — — Wolfe Tones Football Stabannon Parnells Ultan Mc Elroy Quarter Final
7 15 PM Roche Emmets GFC — — Westerns Darver Kevin Brady Quarter Final

CTI Business Solutions Intermediate Football Relegation Play Offs
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 30 PM Dundalk Young Irelands — — Oilibhéar Pluincéad Darver Kevin Carroll Semi-Finals
8 30 PM Naomh Fionnbarra — — Glen Emmets Stabannon Parnells Anthony Briscoe Semi-Finals

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM St Nicholas GFC — — Oilibhéar Pluincéad Jimmy Pentony Park Andrew Lenehan Round 2

Drogheda Independent/Argus U16 Division 1A Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Geraldines — — O`Raghallaighs Geraldines Stephen Murphy Semi-Final

Drogheda Independent/Argus U16 Division 2B Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM St Fechins GAA — — Dundalk Young Irelands/St Mochtas Termonfeckin TBC Final

Drogheda Independent/Argus U16 League Division 3B Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns P P Ardee St. Mary’s G.F.C. Final Postponed

Saturday 24th August 2019
Division 3A/3B Promotion/Relegation Play-off
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
6 30 PM Dowdallshill — — Naomh Malachi Dowdallshill, Dundalk TBC Semi-Finals

Anchor Tours Senior Football Championship Relegation Play Offs
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
5 45 PM O’Connells GFC — — Sean O Mahonys Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown Desmond Mc Donald Final

CTI Business Solutions IFC Knockout
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
5 00 PM Mattock Rangers — — St. Kevins Páirc Uí Mhuirí, Dunleer TBC Quarter Final
6 30 PM St Brides — — St Fechins GAA Páirc Uí Mhuirí, Dunleer TBC Quarter Final

LMFM U17A Championship Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
4 00 PM Cooley Kickhams — — Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc Séamus Mhic hEochaidh, Haggardstown TBC Final

Sunday 25th August 2019
Division 3A/3B Promotion/Relegation Play-off
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM Sean McDermotts — — John Mitchels Páirc Mac Diarmada Tommy Mc Enteggart Semi-Finals

Anchor Tours SFC Knockout
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
5 00 PM Dreadnots — — O`Raghallaighs The Grove Stephen Murphy Quarter Final
6 30 PM Newtown Blues — — St Patrick’s GFC The Grove Jonathan Conlon Quarter Final

CTI Business Solutions IFC Knockout
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
1 30 PM Hunterstown Rovers GFC — — TBC Páirc Naomh Bríd, Dowdallshill TBC Quarter Final
3 00 PM TBC — — Cooley Kickhams Páirc Naomh Bríd, Dowdallshill TBC Quarter Final

Monday 26th August 2019
Drogheda Independent/Argus U13 League Division 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Newtown Blues — — Dundalk Gaels Newtown Blues John Crawley Round 4
7 00 PM Cooley Kickhams/Cuchulainn Gaels — — Glen Emmets TBC Round 4
7 00 PM St Josephs — — Ardee St. Mary’s G.F.C. Cluskey Park TBC Round 4

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Hunterstown Rovers GFC — — O`Raghallaighs Páirc Baile Fiach TBC Round 4
7 00 PM Roche Emmets GFC — — Naomh Fionnbarra Páirc de Róiste TBC Round 4
7 00 PM Kilkerley Emmets — — St Fechins GAA Páirc Chill Choirle TBC Round 4
7 00 PM Geraldines — — O’Connells/Stabannon Parnells Geraldines Finton Levins Round 4
7 00 PM Naomh Mairtin — — St Patrick’s GFC Pairc Naomh Mairtin Tommy Mc Enteggart Round 4

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
Na Piarsaigh BYE Round 4
7 00 PM Wolfe Tones Football — — St Mochtas/St Brides Pairc Bhoilfe Toin TBC Round 4
7 00 PM Sean O Mahonys — — Dreadnots Point Road TBC Round 4
7 00 PM Clan na nGael — — Oilibhéar Pluincéad Pairc Clan na Gael Ultan Mc Elroy Round 4
7 00 PM St Nicholas GFC — — Mattock Rangers Jimmy Pentony Park TBC Round 4

LMFM U17B Knockout 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM St Patrick’s GFC — — Glen Emmets Darver TBC Final

Tuesday 27th August 2019
Division 4 Playoffs
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Mattock Rangers — — Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc Máiteoige TBC Semi-Finals

Wednesday 28th August 2019
U16 A Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM O`Raghallaighs — — Mattock Rangers/Hunterstown Rovers GAA Grounds Alan Goring Round 2

U16 A Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Cooley Kickhams — — Dundalk Gaels/Clan na Gael Fr McEvoy Park Brian Brady Round 2

U16 A Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Na Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill — — St Fechins GAA Na Piarsaigh John Crawley Round 2

U16 A Championship Group 4 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Dundalk Young Irelands/St Mochtas — — Winners Round 1 TBC Round 2

U16 B Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns — — Naomh Fionnbarra/Lannleire Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns TBC Round 2

U16 B Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Newtown Blues — — Roche Emmets GFC Newtown Blues Stephen Murphy Round 2

U16 B Championship Group 4
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Oilibhéar Pluincéad — — St Nicholas GFC Páirc Oilibhéar Pluincéad TBC Round 2

U16 B Championship[ Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 30 PM Kilkerley Emmets/Naomh Malachi — — O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Pairc Emmiti Patsy Connolly Round 2

Friday 30th August 2019
Cardinal O’Donnell Cup
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM Naomh Mairtin — — Dreadnots Pairc Naomh Mairtin TBC Semi-Finals

Division 4 Playoffs
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
8 00 PM St Patrick’s GFC — — Newtown Blues Páirc Eamoin TBC Semi-Finals

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Oilibhéar Pluincéad — — Wolfe Tones Football Páirc Oilibhéar Pluincéad John Crawley Round 3

Saturday 31st August 2019
Cardinal O’Donnell Cup
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
6 00 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. — — Geraldines Páirc Mhuire, Ardee TBC Semi-Finals

Division 1/2 Promotion/Relegation Play-off
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
6 00 PM St Mochtas — — Clan na nGael Páirc Mochta TBC Semi-Finals
6 00 PM O’Connells GFC — — Dundalk Gaels The Grove Field TBC Semi-Finals

Division 3A/3B Promotion/Relegation Play-off
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
6 00 PM Lann Léire C.P.G. — — Oilibhéar Pluincéad TBC Final

Sunday 1st September 2019
Minor B Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM Glen Emmets — — St Nicholas GFC Cusack Park Declan Dunne Round 2
11 30 AM Naomh Fionnbarra/Lannleire — — O`Raghallaighs Naomh Fionnbarra/Lannleire TBC Round 2

Minor B Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM Na Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill — — Newtown Blues TBC Round 2
11 30 AM Dreadnots — — Dundalk Gaels Páirc Dreadnots TBC Round 2

LMFM Minor A Championship Group 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM St Patrick’s GFC — — Winners Round 1 Páirc Eamoin TBC Round 2

LMFM Minor A Championship Group 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM Clan na nGael — — Winners Round 1 Pairc Clan na Gael TBC Round 2

LMFM Minor A Championship Group 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM St Mochtas/St Brides — — Losers Round 1 TBC Round 2

LMFM Minor A Championship Group 4 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
11 30 AM Mattock Rangers/Hunterstown Rovers — — Winners Round 1 Mattock Rangers/Hunterstown Rovers TBC Round 2

Monday 2nd September 2019
Drogheda Independent/Argus U13 League Division 1 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM Dundalk Gaels — — Cooley Kickhams/Cuchulainn Gaels Dundalk Gaels TBC Round 5
7 00 PM Glen Emmets — — St Kevins/Lann Léire Cusack Park TBC Round 5
7 00 PM Ardee St. Mary’s G.F.C. — — Newtown Blues Páirc Mhuire, Ardee TBC Round 5

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 2 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
7 00 PM St Patrick’s GFC — — Kilkerley Emmets Páirc Eamoin TBC Round 5
7 00 PM Geraldines — — Roche Emmets GFC Geraldines TBC Round 5
7 00 PM O`Raghallaighs — — Naomh Mairtin Gaelic Grounds TBC Round 5
7 00 PM O’Connells/Stabannon Parnells — — St Fechins GAA Stabannon Parnells TBC Round 5
7 00 PM Naomh Fionnbarra — — Hunterstown Rovers GFC John Markey Park TBC Round 5

Drogheda Independent/Argus U13 League Division 3 2019
Time Team 1 Score Score Team 2 Venue Referee Round Notes
Dreadnots BYE Round 5
7 00 PM Oilibhéar Pluincéad — — Sean O Mahonys Páirc Oilibhéar Pluincéad TBC Round 5
7 00 PM St Mochtas/St Brides — — Clan na nGael Páirc Mochta TBC Round 5
7 00 PM Mattock Rangers — — Wolfe Tones Football Páirc Máiteoige TBC Round 5
7 00 PM Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns — — St Nicholas GFC Páirc Mac Diarmada TBC Round 5

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus